Mikheil Chiaureli

Mikheil Chiaureli

Mikhail Edisherovich Chiaureli (Micheil Chiaureli), 6 Şubat 1894’te Tiflis, Rusya İmparatorluğu’nda (şimdi Tiflis, Gürcistan) doğdu. 1916’da Tiflis Resim ve Heykel Okulu’ndan mezun oldu. Genç Chiaureli, 1910’da sahnede amatör olarak sahneye çıktı. 1914’te aktris Veriko Anjaparidze ile evlendi, iki oğlu ve Sofiko Chiaureli adında bir kızı vardı. 1920-1921 yıllarında Tiflis’teki Devrimci Hiciv Tiyatrosu’nu organize etti. 1922-1924 arasında Almanya’da yaşadı, heykeltıraş olarak çalıştı ve 1924’te Tiflis’e döndükten sonra kariyerine heykeltıraş ve sanatçı olarak devam etti. 1926-1928’den itibaren Tiflis’teki Krasny Proletkult Tiyatrosu’nun oyuncusu ve yönetmenliğini yaptı. 1928-1941 arasında Chiaureli, Gürcü Müzikal Komedi Tiyatrosu’nun Sanat Yönetmeni olarak görev yaptı.

Film kariyeri 1921’de sessiz film ‘Arsena Jorjiashvili’de (1921) başrol oynayarak başladı. 1920’lerde sessiz filmlerde öncü ve destekleyici rol oynamaya devam etti. 1928 Chiaureli, Goskinprom stüdyosunda (Sakhkinmretsvi, daha sonra Tiflis Kinostudia adını aldı) film yönetmeni oldu. Sessiz filmi ‘Khabarda’ (1931) popüler bir komedi oldu ve eleştirmenleri kazandı. Chiaureli, Gürcistan’daki ilk ses filmini ‘Ukanaskneli Maskaradi’ (Son Maskeli 1934) yaptı. Joseph Stalin’in diktatörlüğünde 1930’larda ve 1940’larda tarihi filmlere döndü. Politik filmi ‘Velikoe Zarevo’ (1938 Barış istediler), Chiaureli’nin ilk Stalin’in ödülünü aldığı tipik bir Sovyet propaganda filmi oldu. Chiaureli, Gürcistan milli kahramanı Didi Mouravi (Büyük Mouravi) Giorgi Saakadze hakkında 16. ve 17. yüzyıl Gürcistan tarihini kapsayan iki parçalı bir biyopik yaptı ve iki Stalin Ödülü aldı.

Joseph Stalin, Chiaureli’yi kişisel arkadaşı ve Kremlin’deki özel partilerde ve Moskova yakınlarındaki Stalin’in Dacha’sında düzenli misafir olarak yaptı. Stalin, Chiaureli’nin yeteneğini Sovyet propagandası doğrultusunda filmler yapmak için kullandı. Chiaureli liderine hizmet etmek zorunda kaldı. Stalin’in rolünü Stalin rolünde uzun boylu ve yakışıklı bir oyuncu olan Mikheil Gelovani kullanarak süsledi. Stalin bezemeleri severdi ve Stalin’i tüm Chiaureli filmlerinde betimleyen ve kişisel olarak onaylı oyuncu Mikheil Gelovani’yi severdi. Stalin’i birçok propaganda filminde büyük bir bilgelik ve sınırsız güç olan Yüce bir lider olarak tasvir etti. Ancak, ‘Berlin Düşüşü’ ve ‘Berlin Savaşı’ nın (1949) direktörü olarak gayretli bir çaba sarf etti ve Karlovy Vary’deki Kristal Küre ödülünü aldı ve yine 1950’de Stalin’in Ödülü’nü aldı.

Stalin’in ölümünden sonra, Chiaureli, Moskova’daki pelerininin çoğunu kaybetti ve Nikita Kruşçev’in lehine düştü. Chiaureli Sverdlovsk’a kaldırıldı ve Sverdlovsk Film Stüdyosu’na yerleştirildi. Orada düşük bütçeli filmlerle sınırlı kaldı ve çok az başarılı veya başarılı olamadı. 1957’de memleketi Tiflis’e geri döndü ve karısı Veriko Anjaparidze ve kızı Sofiko Chiaureli’nin başrollerini oynadığı birkaç film yaptı. En son uzun metrajlı filmi nostaljik ve fosil çekiciydi ‘Rats ginakhavs, vegar nakhav’ (aka. Inye nynche vremena ya da ne gördüğümü göremiyorsun. 1965). Chiaureli hayatının son on yılında animasyona döndü. Alaycı çizgi filmi ‘Rogor tagvebna kata’yı (yani .. Kak myshi kota khoronili veya “Fareler kediyi gömdü” 1969) onmarkhes . Micheil Chiaureli 31 Ekim 1974’te Gürcistan’ın Tiflis kentinde öldü.

Filmleri

Yorum yapabilirsiniz