Ahmet Uluçay ölümünün 5. yılında anılacak

“Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” filmiyle hatırlanan yönetmen Ahmet Uluçay, ölüm yıldönümünde anılacak.

Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM), ölümünün 5. yılında yönetmen Ahmet Uluçay’ı anacak.
30 Kasım Pazar günü saat 18.00’da Yılmaz Güney Salonu’nda yapılacak olan etkinlikte Tepecik Hayal Okulu filmi gösterilecek ve ardından Tepecik-Hayal Okulu filmi yönetmeni Güliz Sağlam ve yapımcısı İlker Berke ile bir söyleşi gerçekleşecek.
Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik Beldesi’nde 1954 yılında doğan Ahmet Uluçay, uzun yıllar kamyon şoförlüğü yaptı. Fakat bu yıllarda 8 tane kısa film çekti.
İlk uzun metraj filmi “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak”la yurt içinde ve yurt dışında onlarca ödül alan yönetmen, basit hikayelerden çok büyük filmler çıkarabilmesiyle, hayal gücüyle ve mizah yeteneğiyle özellikle yeni kuşak sinemacılar tarafından ayrı bir yere koyuluyordu. Ahmet Uluçay, bir sürü gence çok büyük paralar olmadan da nitelikli filmler yapılabileceğini gösterdi. Son uzun metraj filmi Bozkırda Deniz Kabuğu’nun çekimleri sırasında ise uzun süredir devam eden hastalığı nedeniyle aramızdan ayrıldı.

Ahmet Uluçay’ın yönetmenler dostları tarafından tamamlanacağı söylenen Bozkırda Deniz Kabuğu halen bitmiş değil.
Güliz Sağlam’ın yönetmenliğinde ve İlker Berke’nin yapımcılığında gerçekleştirilen Tepecik Hayal Okulu’nda; yaşadığı her anı görsellikle tasvir etme tutkusu, sinemayla büyülenmiş birine tüm yapım zorluklarıyla ve engellerle mücadele etme gücünü verebilir mi?” sorusunun yanıtı aranıyor.
Film, birbirinden özgün ve yaratıcı kısa filmleri ve tek uzun metraj filmi ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ la tanınan, Ahmet Uluçay, bundan on iki yıl önce beynindeki tümörle tanışır ve onu aldırmak için ilk ameliyatını olur. Bu film, Uluçay’ın düşle gerçek arasında gidip gelen yaşamına paralel biçimde hastane koridorlarının yarı karanlığından köye, çocukluğa, düşlere, bir sinema tutkununun dünyasına taşıyor bizi.

Yorum yapabilirsiniz