Yolculuk Filmi Rudaw Röportajı

YOLCULUK – Seti basıldı, oyuncuları sorgulandı, şimdi beyazperdede!
Türk yönetmen Mustafa Kenan Aybastı, 22 Nisan’da vizyona girecek olan “Yolculuk” filmine ilişkin, “Filmimizi dünyanın her yerinde göstermek isteriz. Güney Kürdistan’dan filmle ilgili talep gelirse değerlendiririz” dedi.

Radikal İslam’dan IŞİD’e giden yolun anlatıldığı “Yolculuk” fiminin çekim aşamasında bazı aksiliklerle karşılaştıklarını söyleyen Aybastı, “Film seti, ‘IŞİD hücresi’ diye ihbar edilmiş. Sokakta oyuncumuzu gözaltına alıp sorguladıktan sonra setimize baskın düzenlediler” ifadeleri kullandı.

Yönetmen Aybastı, “Filmin söylediklerini özetlemem gerekirse söyleyebileceğim şey şu olur; İnsandan ümidinizi kesmeyin. Biz doğunun ve batının güzel insanları o karanlık çetelere insanlığın bombalardan daha güçlü olduğunu göstereceğiz” diye konuştu.

Mustafa Kenan Aybastı, Rûdaw’ın sorularını yanıtladı.

Öncelikle kimdir Mustafa Kenan Aybastı? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Bağımsız Sinema Merkezi’nin (BSM) emekçilerinden biriyim. BSM’nin kurulduğu günden bugüne BSM’de sinema çalışmalarına elimden gelen katkıları sunmaya çalışıyorum. Yani komünistim ve sinemacıyım. Bunun dışında da ilgi çekici bir yanım yok sanıyorum.

Yolculuk kaçıncı filminiz?

Yolculuk çalıştığım beşinci film. İlk olarak 2011 yılında “Devrimden Sonra” filmini yine kolektif bir şekilde ürettik ve Türkiye’de vizyona soktuk. O filmden edindiğimiz enerji ve deneyimle de BSM’yi kurduk. Ardından biyografik bir belgesel olan “Lenin-Sosyalizmin Kızıl Şafağı”nı, Türkiye’de ve dünyada Siberaktivizmi ele alan “RED!” filmini, Gezi direnişini anlatmaya, direnişe bir tür katkı sunmaya çalıştığımız “Artık Yeter” filmini çektik. Şimdi de “Yolculuk” filmi ile yola devam ediyoruz.

Yolculuk filminin çekimleri nerede yapıldı?

Çekimler İstanbul’da gerçekleşti. Bazı sıkıntılardan dolayı bir yılda tamamlayabildik. Ama sette geçirdiğimiz gün sayıdı sanırım 30 gün kadardır.

Film Türkiye’de ne zaman gösterime giriyor? Güney Kürdistan’da da gösterime girecek mi?

Film Türkiye’de bu Cuma, yani 22 Nisan’da gösterime giriyor. Beklediğimizden çok daha büyük bir ilgi gördük salonlardan. 55 salonda göstereceğiz filmimizi. Bu bugünün Türkiye’sinden pek kolay yakalanamayacak bir şans ve bu şansı iyi değerlendirmeye çalışacağız.

Güney Kürdistan konusunda da söyleyebileceğim, biz filmimizi dünyanın her yerinde göstermek isteriz. Bu yüzden filmi imkanımız ölçüsünde dünyanın tüm dillerine çevirme gayretindeyiz. Güney Kürdistan’dan filmle ilgili sinemalardan yada dağıtımcılardan bir talep gelirse elbette değerlendirmek isteriz.

Radikal İslamcılar’ın Türkiye üzerinden IŞİD’e katıldığına dair çok şey söyledi. Filminizde bu konuyu işliyorsunuz. Sizce gerçekten Türkiye Radikal İslamcılar’ın geçiş noktası mı?

Bunun tartışılır bir tarafı yok. Ülkemizin bir cihatçı cenneti haline getirildiği aşikar . O cihatçıların geçiş noktası olmak bir yana o zihniyetin Türkiye’de iktidarda olduğu açık değil mi? Bunun kanıtları her yerde. AKP iktidarı ve yandaşları Suriye ve bölge halklarını katleden İslamcı alçak çeteleri açıkça desteklemiştir. O cihatçı katiller ülkemizden geçip gitmiyorlar. O cihatçılar ve sahipleri ülkemizi karanlık bir bataklığa çevirmek için günbe gün çalışıyorlar.

Verdiğiniz bir röportajda, İmam Hatip okullarında okudugunuzu ve zamanında sıkı bir islamcı oldugunuzu söylüyorsunuz. İslami kesimle bağlarınız nasıl?

İslami kesim dediğiniz kesimle herhangi bir bağım yok. Geçmişe baktığımda belki çocuk aklı belki de o zaman daha “mazlum” bir pozisyonda oldukları için farklı hatırladığım ama bugün baktığımdan bir tarafın çocuk tecavüzlerini ört bas etmeye çalıştığı, bir tarafın yanmayan kefen satmaya uğraştığı, bir tarafın insan ciğeri söküp yediği, bir tarafın küçücük çocukların ellerine tüfek vererek emperyalistlerin kötülüklerine yeni kurbanlar yaratmaya çalıştıklarını görüyorum. Bu örneklerin sonu yok ne yazık ki…Özetle, yani ortada bağ kurulacak değil mücadele edilecek bir gericilik görüyorum.

Film seti, ‘IŞİD hücresi olduğu şüphesiyle’ ihbar edilmiş ve polis tarafından basılmış dogru mu?

Evet ilk önce sokakta oyuncumuzu gözaltına alıp sorguladıktan sonra setimize baskın düzenlediler. İçlerinden iki polisi içeri alarak oranın bir film seti olduğunu gösterdiğimizde de gittiler.

Bir yönetmen olarak Türkiye’nin Ortadoğu politikasını nasıl yorumluyorsunuz?

Yorumlamak bir kenara mücadele ediyorum. Türkiye’nin Komünist Partisi’nin bir üyesiyim. Yani sadece filmlerle değil doğrudan siyasi mücadele içinde de yer alarak AKP’nin yeni Osmanlıcı hayallerini hem Türkiye hemde bölge halklarını karşı yürüttüğü politikalarına karşı verilen mücadeleye örgütlü bir şekilde katkı sunmaya çalışıyorum.

İlla analiz yapmam gerekirse de sadece şunu söylemek isterim; Kaybettiler…Ek olarak Barış Derneği’nin de çalışmalarını yakından takip ediyorum. Hazırladıkları bir rapor var. “AKP’nin savaş suçları” adında. Herkesin o rapora göz atmasını öneririm.

IŞİD’le savaş sona erecek mi sizce?

IŞİD çok önemli bir şey değil. Asıl sorun emperyalizm. Bu gerici çeteleri besleyen, büyüten onlar. IŞİD’le mücadele Türkiye’de AKP’nin gerici politikalarına karşı durmaktan geçer. Daha doğuda ABD ile kurulan masaları yıkmaktan “Yankee go home” diyebilmekten geçer, IŞİD’i yıkmak için IŞİD’i yaratan karanlığı yıkmak gerekiyor. IŞİD öne çıkan bir sembol ama bu topraklarda gericilik ondan ibaret değil. O örgütü elbette tarihin çöplüğüne atacağız ama tek başına onu değil. Gericilik, aydınlanma mücadelesini yükseltmeden huyuna suyuna giderek yenebileceğimiz bir şeyde değil. Onlar cehennem ve o cehennemi sahipleriyle beraber kurutacağız. Bir daha kimseyi yakamayacaklar.

Yaptıgınız projede tam olarak neyi hedeflediniz? İzleyiciye mesajınız nedir?

Filmin söylediklerini bu şekilde anlatmak istemem ama illa özetlemem gerekirse söyleyebileceğim şey şu olur; İnsandan ümidinizi kesmeyin. Asla ve hiç bir koşulda. Biz doğunun ve batının güzel insanları o karanlık çetelere insanlığın bombalardan güçlü olduğunu göstereceğiz.

Ayşe Çınar – Rudaw

Yorum yapabilirsiniz