Son Yüzyılda Film Türlerinin Gelişimi – İnfografik

Bo McCready (@BoKNowsData) tarafından hazırlanan infografik bize film türlerinin popülerliğinin 1910 – 2018 yılları arasında, zaman içinde nasıl değiştirini gösteriyor.  Bu infografik sayesinde, son 100+ yıldaki film türlerinin popülerliği tarihine interaktif bir bakış elde ediyoruz.  Yıllar boyunca türlerin nasıl geliştiğini görmek büyüleyici. 

IMDB verilerini, türlere göre sınıflandırarak hazırlanan tabloda insanların hangi türlerle ilgilendiğini görebilir ve zaman içinde hangi türlerin yükseldiğini ya da düştünü inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, tabloda bugün hangi türlerin yükselişe geçtiğini veya tutarlı bir şekilde yerini koruduğunu ve hangilerinin düşüşe doğru gittiğini görmek ve türlerin geleceğine dair tahminlerde bulunmak mümkün.

Not: grafiği rahatça inceleyebilmek için altta yer alan tam ekran simgesine tıklayabilirsiniz.

Yukarıdaki interaktif infografikte farenizi herhangi bir noktaya getirdiğinizde o yılın ilk 5 filmini görebilirsiniz. Belgesellerin aşama aşama yükselişi ve Western sinemasının nasıl düşüşe geçtiğini, bunun yanı sıra savaş ve aksiyon türünün ani yükselmelerini zaman içinde görebilmek oldukça ilginç. Sinemada türlerinin yükselişinin ve düşüşünün dünyadaki siyasi, ekonomik, toplumsal durumun bir yansıması olduğunu bu infografik çalışmada rahatlıkla görebiliyoruz.

Siz bu tabloda gördükleriniz konusunda ne düşünüyorsunuz?