Serdar Akar'dan TRT'ye Abdülhamid Dizisi

Referandum öncesinde, zamanlaması ve konusuyla TRT’nin AKP’nin başkanlık propagandasına destek amacıyla hazırlandığı konuşulan dizinin Şubat ayında yayınlanmaya başlanacağı duyuruldu.
Kurtlar Vadisi ile milliyetçi, Behzat Ç. dizisi ile sol kesime hitap eden yönetmen Serdar Akar’ın bu kez de Osmanlıcı, AKP’li kitleye yönelik bir projede yer alması sosyal medya da kimi eleştirilere neden oldu.
AKP’nin Abdülhamid sevgisi nereden geliyor?
“Neden Abdülhamid baş tacı ediliyor?
Abdülhamid övgüsünü zihninden ve dilinden eksik etmeyen çevreler, “gün bugündür” mantığıyla, bunları manşetlere taşıma fırsatı buldu. “Petrolün hâmisi Sultan Abdülhamid”in nasıl Kerkük ve Musul başta olmak üzere petrol kaynaklarını Osmanlı tahtının mülkü haline getirdiğini, “Abdülhamid Han”ın siyonist ve masonlarla İsrail’in kurulmasına karşı nasıl mücadele ettiğini anlatan yazılar ortalığı kapladı. Gerçekliği tartışmalı belgelere dayanan, her biri ayrı birer komplo teorisi olan bu yazıların tamamında, Abdülhamid’in tarihsel başarılarını sayıp dökmenin yanı sıra, ondan sonra gelenlerin bu başarıları nasıl çarçur ettiği vurgusu yer alıyor.
Bu vurgu, özne olarak neden Fatih Sultan Mehmet veya Kanuni Sultan Süleyman’ın değil de, onlar kadar büyük işler yapmadığı herkesçe açık olan Abdülhamid’in seçildiğini de açıklıyor. Abdülhamid’in yüceltilmesi, onu tahttan indiren İttihat ve Terakki ile 2. Meşrutiyet’in aşağılanması anlamına geliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda tartışmasız bir öneme sahip olan bu döneme yönelik düşmanlık, Yeni Osmanlıcı akımın cumhuriyetle hesaplaşma çabasını yansıtıyor.” Alıntı: soL