Akıntıya Karşı Aziz Nesin

“Akıntıya Karşı… Aziz Nesin” belgeseli, bir yılı aşkın bir emeğin ürünü. Aziz Nesin’i, mücadelesini, temsil ettiği değerleri hatırlatmak ihtiyacı ile yola koyulan SineGöz Film Atölyesi, aydın kavramının “yazar-çizer”liğe indirgendiği bir dönemde, Türkiye toplumunun Aziz Nesin gibi ilerici, cesur ve mücadeleci bir aydına duyduğu ihtiyacı vurguluyor, Aziz Nesin’in hayatını ve mücadelesini aktarırken…

46 dakikalık belgesel, dört bölümden oluşuyor. Aziz Nesin’in çocukluğunun anlatıldığı ilk bölümde Nesin’in ailesi, ada yaşamı, çektiği zorluklar konu ediliyor. Yazarlığının, mücadelesinin, kişiliğinin işlendiği ikinci bölümün öne çıkan başlığı ise, “Aydınlar Dilekçesi”.

Üçüncü bölüm ise, 37 aydının yaşamını yitirdiği Sivas Katliamı ile olayın ardından devlet tarafından “kışkırtıcılık yaptığı” iddiasıyla Aziz Nesin’e açılan dava anlatılıyor. Son bölümde, Nesin’in yaşayan miraslarından Nesin Vakfı işleniyor.

Belgesele röportajlarıyla katkı koyan isimler, Demirtaş Ceyhun, Ali Nesin, Vedat Türkali, Zeynep Oral, Oğuz Aral, Tarık Akan, Müjdat Gezen, Lütfi Kaleli, Aydın Engin, Barış Pirhasan ile vakıf çocukları ve görevlileri.

Belgesel daha önce İstanbul, Ankara, Diyarbakır’da ve Antalya Film Festivali’nde yarışma dışı programda gösterildi.

Senaryosu, kurgusu, çekimleri ve prodüksiyonu bütünüyle kolektif bir çalışmanın ürünü olan belgeselin yönetmenleri, Güzella Bayındır, Gülzerin Kızıler, Onur Küçükarslan, Özge Özyılmaz ve A. Şule Süzük. Filmi, oyuncu Uğur Polat seslendirdi.

SineGöz Film Atölyesi nedir?

Kendisini bağımsız, kolektif ve toplumcu bir sinema anlayışı ile tanımlayan SineGöz Film Atölyesi, 2001’de yola koyuldu. Atölye adını, kamerayı ilk defa sokağa çıkararak gündelik hayata çeviren Dziga Vertov’un, sanatın toplumsallaşmasına dönük büyük projesinden alıyor.

Sinemasal üretimin bütün süreçlerini bir bütün olarak algılayan ve senaryo, kamera, ışık, ses gibi ögeleri kolektif bir şekilde tamamlamayı ilke edinen atölyenin ilk projesi, “Aydınlar” dizisinin ilk ayağı olarak tasarlanan “Akıntıya Karşı… Aziz Nesin” oldu.

Sinemanın toplumsallaşması ihtiyacını öne çıkartan atölye, ürünlerini topluma ulaştırmak ve bir tartışma zemini yaratmak için tüm Türkiye’yi dolaşmayı hedefliyor. Film üretiminin yanında, gösterim, söyleşi, teorik çalışma gibi alanlarda da faaliyet gösteren ekip, daha geniş bir kadroyla yoluna devam ediyor. (BB)

Yorum yapabilirsiniz